Conference program CHIA-2016
The schedule of the conference
03 October, Monday
11.00 – 14.00 Arrival, registration (lobby in front of an audience A3 branch of national research UNIVERSITY "MPEI" in Smolensk) |
||
14.00 – 14.20 Opening (AUD. A-3) |
||
14:20 – 15.00 Plenary lecture: I. A. Sokolov, "Artificial intelligence: applications and challenges" |
||
15:05 – 17:05 |
||
Audience 418 | Audience 421 | Hall of the second floor of GUK |
Section 1Knowledge engineering and ontologies Chairmen:T. A. Gavrilova, V. V. Gribova |
WorkshopThe behavior of intelligent systems Chairman: V. L. Stefanyuk |
Section 12Software AI Chairmen:I. A. Tikhomirov, V. F. Khoroshevsky |
17.05 – 17.20 Coffee break (conference hall) |
||
17.20 – 20.00 |
||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
Section 4Data mining Chairmen:V. K. Finn, M. A. Mikheenkova |
Section 5Intelligent text mining and semantic WEB Chairmen:G. S. Osipov, V. F. Khoroshevsky |
Section 10Fuzzy models and soft computing Chairmen:A. N. Averkin, N. G.Yarushkina |
04 October , Tuesday
10.15 – 11.00 Plenary lecture: V. K. Finn, "Intelligent systems as a means of simulating productive thinking" (RM. A-3) |
|||
11.00 – 11.15 Coffee break |
|||
11. 15 – 12.30 |
|||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
|
Section 4 Data mining Chairmen: V. K. Finn, M. A. Mikheenkova |
Section 11 Applied intelligent systems Chairmen: G. V. Rybina, Fedunov B. E. |
Section 10 Fuzzy models and soft computing Chairmen:A. N. Averkin, N. G.Yarushkina |
|
12.30 – 13.30 Lunch |
|||
13.30 – 15.10 |
|||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
|
Section 1 Knowledge engineering and ontologies Chairmen:T. A. Gavrilova, V. V. Gribova |
Section 5 Intelligent text mining and semantic WEB Chairmen:G. S. Osipov, V. F. Khoroshevsky |
Section 6 Classification, detection and diagnostics Chairmen:Fomina M. V., Fridman A. Ya.
|
|
15.20 – 19.00 |
|||
SIGHTSEEING TOUR OF THE CITY |
05 October, Wednesday
10.15-11.00 Plenary lecture: T. A. Gavrilova "60 years of research in the field of artificial intelligence: an attempt of analysis"(RM. A-3) |
|||
11.00 – 11.30 the co-reports on the report of T. A. Gavrilova |
|||
11.30 – 11.45 Coffee break |
|||
11.45 – 13.15 |
|||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
|
Section 2 Intelligent and dynamic robotic systems Chairmen:V. E.Karpov, V. E.Pavlovsky |
Section 5 Intelligent text mining and semantic WEB Chairmen:G. S. Osipov, V. F. Khoroshevsky |
Section 10 Fuzzy models and soft computing Chairmen:A. N. Averkin, N. G.Yarushkina |
|
13.15 – 14.00 Lunch |
|||
14.00 – 15.40 |
|||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
|
Section 1 Knowledge engineering and ontologies Chairmen:T. A. Gavrilova, V. V. Gribova |
Section 4 Data mining Chairmen:V. K. Finn, M. A. Mikheenkova |
Section 3 Intelligent decision support and control The Chairman: A. P. Eremeev |
|
15.40 – 16.00 Coffee break |
|||
16.00 – 19.00 Congress RAIA (AUD. A-3) |
|||
20.00 event on the plan of the organizing Committee |
06 October, Thursday
10.00-10.45 Plenary lecture Kuznetsov O. P., Zhilyakova L. Y. "a New model of nervous systems"(RM. A-3) |
|||
10.50 – 12.10 |
|||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
|
Section 3 Intelligent decision support and control Chairman:Alexander P. Eremeev |
Section 2 Intelligent and dynamic robotic systems Chairmen: V. E.Karpov, V. E.Pavlovsky |
Section 9 Modeling of reasoning and non-classical logic Chairman: V. N. Vaginas
|
|
12.10 – 12.25 Coffee break |
|||
12.25 – 13.45 |
|||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
|
Section 8 Multi-agent and distributed systems Chairmen:V. B. Tarasov, A. I. Panov |
Section 11 Applied intelligent systems Chairmen: G. V. Rybina, Fedunov B. E. |
Section 7 Cognitive studies Chairmen:O. P. Kuznetsov, A. B. Kobrin |
|
13.45 – 14.25 Lunch |
|||
14.30 -15.10 Plenary lecture: Eduard Batyrshin "fundamentals of the theory of Association measures in data mining"(RM. A-3) |
|||
15.15 – 20.00 EXCURSION IN TALASHKINO |
07 October, Friday
10.15 – 12.00 |
||
Audience 418 |
Audience 421 |
Room 218 |
Section 8 Multi-agent and distributed systems Chairmen: V. B. Tarasov, A. I. Panov |
Section 6 Classification, detection and diagnostics Chairmen: M. V. Fomina, A. I. Friedman |
Section 7 Cognitive studies Chairmen: O. P. Kuznetsov, A. B. Kobrin |
12.00 – 12.15 Coffee break |
||
12.15 – 14.00 |
||
Round table "Cognitive semiotics and artificial intelligence" (hall of the Academic Council) |
||
14.00 – 15.00 Lunch |
||
15.00 – 16.00 closing of the conference |
The full conference program, including topics, can be downloaded here
Audience 418